ERNEST HEMINGWAY - Stařec a moře, Komu zvoní hrana

10. června 2012 v 13:10 |  Ostatní autoři
ERNEST HEMINGWAY
- příslušník ztracené generace
- pro své povídky používá metodu ledovce
- typické: časté dialogy, užívání jednoduchých vět, neúplné věty, málo hodnotících adjektiv
- Dílo: román Fiesta; román Sbohem, armádo;
- Nobelova cena
Současníci: Francis Scott Fitzgerald (ztracená generace, Velký Gatsby)


KOMU ZVONÍ HRANA
Děj románu se odehrává za španělské občanské války.
Robert Jordan, odborník na odstřelování, dostává za úkol vyhodit do povětří most. Příběh začíná u velitele, který Robertovi vysvětluje, co má udělat a jak. Potom odchází se staříkem Anselmem. Ten ho provede horami až do jeskyně, kde se schovávají partyzáni vedení Pablem. Zde se seznámí s Pablem, cikánem Rafaelem, Pablovou ženou Pilar a Marií. U ohně mu vyprávějí o jediné slušné akci, kterou udělali - odstřelení vlaku. Při této události také osvobodili dívku Marii, která byla fašisty vězněna.
Robarta Maria hned zaujme, vyptává se, čí je ženou, když zjistí, že ničí, velice ho to potěší.
Nají se a vyrazí na obhlídku mostu, cestou je zastaví Augustín, další člen skupiny. Vrátí se do jeskyně, kde jsou dva další členové, které Robert zatím nezná.
Strhne se hádka kvůli plánované akci. Pokud totiž dojde k vyhození mostu, začnou fašisté prohledávat hory a určitě by je našli a zabili. To se nelíbí Pablovi, který má svůj klid a bezpečí rád. Všichni se však postaví proti němu s tím, že pokud chtějí vyhrát tuhle válku, musejí ten most vyhodit. V této scéně se ukazuje, že skutečným vůdcem skupiny je Pilar.
Cikán poté vynadá Robertovi, že Pabla nezastřelil, že na to prý všichni v jeskyni čekali. On ale namítá, že mu to nepřišlo správné. Cikán se ho snaží donutit, aby to udělal. Když odejde, zeptá se na to Robert Pilar, ta mu ale řekne, že Cikán je jen krvelačný a že to co říká není pravda. Zastřelit Pabla by nebylo dobré.
Robert se rozhodne přespat venku ve svém spacím pytli. V noci ho probudí Maria, která za ním přijde. Vyznají si lásku a vyspí se spolu.
Nazítří se Robert, Pilar a Maria vydají přes hory k El Sordovi, vůdci druhé skupiny partyzánů. Sednou si k odpočinku a Pilar jim vypráví, jak na začátku revoluce ve svém městě popravili fašisty. El Sordo se na celou věc dívá jinak než Pablo - chce pomoci. Domluví společně celou akci i následný útěk, protože fašisté rozhodně po této akci prohledají hory.
Když se vracejí zpátky, jde Pilar napřed, aby ty dva nechala o samotě. Ti se spolu zase vyspí.
Do tábora jdou všichni tři společně. Začne sněžit. Robert je ze všeho otrávený a naštvaný, ale brzy ho to přejde.
Pilar a Pablo vzpomínají na Pilarina bývalého milence Finita, který byl matadorem. Robert jim vypráví o své zemi, Montaně v USA. Potom se zase vrací k vyvraždění fašistů v Pablově městě. Robert jim pak vypráví, že je lektorem španělštiny na jedné univerzitě v USA. Pablo všechny provokuje, hádá se a tak ho Pilar vyhodí. Všichni se shodnou, že je potřeba Pabla zabít, protože určitě vyvede nějakou hloupost. Pablo se vrací a zdá se, že z rozhovoru něco zaslechl, protože se chová nesmírně kamarádsky a všem se omlouvá. Robert potom vzpomíná na Gelordův hotel v Madridu a jakéhosi Karkova. Potom se s Pilar baví o nadpřirozenu a pachu smrti.
Jdou spát (opět s Marií). Ráno přijíždí jezdec, je z fašistické hlídky, Robert ho zastřelí a zburcuje ostatní. Vyčkávají v místech odkud přijel s kulometem. Nejdříve přejedou čtyři muži na koních, poté dvacet. Naštěstí se Pablovu úkrytu vyhnou, odvedou je stopy, které Pablo udělal.
Potom uslyší v dálce střelbu. El Sordo totiž ukradl koně a fašisté sledovali jejich stopy ve sněhu. Všechny je postřílí.
Robert potom posílá po Andrézovi zprávu o tom, jak vypadá situace, že podle projíždějících aut fašisté o připravovaném útoku ví.
Vzpomíná na dědečka.
Za těch pár dní mu celá skupina přirostla k srdci. Cítí za ně zodpovědnost a začíná o svém plánu pochybovat.
Pablo v noci zmizí i s částí Robertova vybavení. Ráno se vrací s tím, že všechno hodil do řeky, ale pak si to rozmyslel a ještě přivedl pět dalších lidí na pomoc. Připraví se tedy na přepad, čekají až uslyší bombardování. Robert doufá, že bude útok odvolán.
Mezitím Andrés běží se správou na druhou stranu fronty, tam je několikrát zastaven nedůvěřivými vojáky, ujímá se ho Gomez. Dostanou se k jakémusi Francouzi Martymu o němž jeho podřízení tvrdí, že je blázen. Marty dá oba zatknout a zprávu si nechá.
Přichází Karkov a přikáže mu, aby ty dva pustil a jejich papíry jim vrátil. Nakonec ale zpráva ke Generálu Glzovi dorazí pozdě, útok už nejde zastavit.
Robert tedy vyhodí most do povětří a se zbylými přeživšími ujíždí na koních. Zlomí si však nohu a nemůže pokračovat, přemluví ostatní, aby ho tam s puškou nechali

- chronologická kompozice
- er forma, časté vnitřní monology
- jazyk spisovný, ale postavy mluví nespisovně, objevují se španělská slova a věty
- román
STAŘEC A MOŘE

Starý kubánský rybář, bydlící v malé Kubánské vesnici, vyplová po několika neúspěšných dnech na lov. Pře vyplutím mu pomáhá chlapech Manolin, který s ním dříve lovil, ale jeho rodiče chtějí, aby lovil s někým jiným, protože s jinými toho uloví více a tudíž je i víc peněz. Manolin by ale rád zůstal se starcem, ten mu ale sám řekne, aby se vrátil ke svým novým zaměstnavatelům.
Ještě není na moři dlouho a už mu zabere ryba. Podle toho, jak táhne, nejspíš bude tou největší rybou, jakou kdy ulovil. Musí být opatrný, aby se ryba neutrhla. Ona má takovou sílu, že ho táhne pryč. Santiago první den i noc probdí. Často vzpomíná na Manolina a přeje si ho mít tady.
Druhou noc je ale příliš unavený a rozhodne se na chvíli se prospat. Vzbudí ho tah lana. Ještě té noci rybu zabije a vrací se zpátky. Krev ale přiláká žraloky a ti ji celou sežerou. Santiago se vrací do vesnice jen s ohlodanou kostrou.

starý kubánský rybář (Santiago) - samotář, houževnatý, silný psychicky i fyzicky, hrdý na svou práci

chlapec Manolin - pomáhal Santiagovi při lovu, jeho rodiče ho však poslali na jinou loď, kde chytali více ryb. Ale chlapec zůstal i nadále Santiagovi věrný a staral se o něho poté ho sám Santiago posílá k jiné výpravě


- novela
- uplatněna metoda ledovce
- er forma
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama