Hamlet

21. března 2012 v 19:13 |  William Shakespeare
Miluju Filmové zpracování od F. ZaffirellihoDěj se odehrává na královském hradu Elsinor. Sluhové řeknou Hamletovi, že se na hradbách zjevuje duch jeho otce. On se o tom sám přesvědčí a s duchem si promluví. Ten mu řekne, že musí být pomstěn, neboť byl zavražděn vlastním bratrem (nalil mu jed do ucha), Claudiem, když spal v zahradě. Jeho bratr se po jeho smrti stal králem a za krátko po tom si vzal i jeho ženu Gertrudu. Hamlet si není jistý tvrzením ducha, předstírá šílenství, aby odhalil pravdu. Polonius si myslí, že za jeho šílenství může neopětovaná láska, kterou cítí k Ofelii.
Na hrad přijíždí Rosencrantz a Guildenstern, Hamletovi spolužáci. Ten se dovtípí, že nepřijeli z přátelství, ale na Claudiův příkaz.
Do Elsinoru přijedou i herci. Hamlet jim poručí sehrát scénu vraždy vlastního otce, tak jak mu ji duch vylíčil. Čeká na Claudiovu reakci. Když Claudius přeruší hru a odejde. Hamlet už si je jistý, že je Claudius vinen. Vaří se v něm krev, obviňuje všechny kolem a dokonce svou matku, že si vzala někoho tak odporného, jako je Claudius. V amoku bodne rapírem do závěsu, za kterým je schovaný Polonius, takže ho zabil.
Hamlet je poslán i s R. a G. do Anglie. Král jim dal dopisy, ve kterých nařizuje Hamletovu popravu. On ale lest odhalí a dopisy zamění, takže jsou nakonec popraveni ti dva a on se vrací zpět do Dánska. Mezitím zešílí Ofelie a nešťastnou náhodou utone.
Hamlet přijíždí v den Ofeliina pohřbu. Laertes ho obviní ze svého neštěstí, chce se mu pomstít. A tak spojí síly s Claudiem. Vyzve Hamleta na souboj, vezme si ostrý meč a navíc ho pomaže prudkým jedem. Král zase otráví pohár s vínem, který je na bojišti připraven pro Hamleta. Hamlet i Laertes jsou poraněni otráveným mečem, královna nevědomky vypije otrávené víno a Hamlet, ještě než zemře, zabije krále. Hamletův kamarád Horacio potom vypoví o tom, co a jak se událo.
Postavy
Hamlet - dánský princ
Ofelie - dívka, kterou Hamlet miluje, dcera Polonia
Polonius - Ofeliin a Laerův otec,
Laertes - Poloniův syn
Horacio - Hamletův přítel
Král Hamlet - Hamletův otec, vystupuje ve hře jako duch
Král Claudius - Hamletův strýc
Královna Gertruda - Hamletova matka, brzy po pohřbu prvního manžela si vezme jeho bratra
Rosencrantz a Guildenstern - bývalí Hamletovi spolužáci

- tragédie
- vliv: Jedná se o jedno z nejvlivnějších děl světového dramatu, které se projevilo v tvorbě i českých umělců: K. Čapek - Apokryfy; V. Holan - Noc s Hamletem;
- kompozice: chronologická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alice Cullen-Hale Alice Cullen-Hale | Web | 7. července 2012 v 0:41 | Reagovat

Myslím, že Hamleta si budu muset přečíst znovu. Všichni ho vychvalují, ale mě se zase tak moc extra nelíbil (a to mám Shakespearova díla v oblibě).

2 Violette Violette | Web | 27. srpna 2012 v 16:55 | Reagovat

To já když ho četla poprvé... no ani jsem ho nedočetla! A pak jsem byla na takové akci s přednáškama a workshopama o W.S. a nakonec jsme koukli na film. A tam jsem si ho zamilovala

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama