KAREL JAROMÍR ERBEN - Kytice

27. února 2012 v 20:58 |  Ostatní autoři
Moje prví vypracovaná maturitní otázka ;-) Záhořovo lože jsem zkopírovala z Wiki (protože jsem ho nepochopila), ale mělo by být v pořádku.


KAREL JAROMÍR ERBEN
- konzervativní romantismus
- inspiroval Nerudu a Walkera

Tvorba
Sběratelské dílo
- Písně národní v Čechách
- Prostonárodní české písně a říkadla
- Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečích původních
- České pohádky (Zlatovláska, 3 zlaté vlasy děda vševěda, Dlouhý, široký a bystrozraký, Rozum a štěstí

KYTICE (KYTICE Z POVĚSTÍ NÁRODNÍCH)

Děj
Poklad
Žena běží s dítětem v náručí na velký pátek do kostela přes les a náhle spatří skálu, která tam dříve nebývala. nachází vchod a vidí, že odtamtud cosi září. Nejdříve má strach vstoupit, ale nakonec vyhraje zvědavost. V jeskyni nachází poklad. Položí dítě, sbírá zlato a drahokamy a odnáší si je domů, poklad se však proměnil ve hlínu a kamení. Žena se vrací pro dítě, ale jeskyně je pryč. Celý rok propláče. Na velký pátek jde do kostela a opět spatří skálu, kterou viděla před rokem, vběhne dovnitř, najde tam svého syna, utíká s ním pryč a o poklad už se nezajímá.
Holoubek
Žena ovdoví, po krátké době se znovu vdá (zmiňuje se o tom, že ho otrávila). Na hrobě jejího prvního manžela sedává holoubek, který prozpěvuje o tom, co udělala. Ženu pronásledují výčitky, raději se utopí
Štědrý den
Začíná ve světnici, kde dívky předou len.
Marie a Hana vysekávají do ledu na jezeře díru, aby mohli spatřit budoucnost. Hana vidí, že si vezme Václava, Marie zase svůj pohřeb. A tak se stane.
Za rok zase dívky předou len, ale dvě tu chybí.
Ponaučení: nikdo by neměl znát budoucnost, protože když je špatná, člověka akorát pronásleduje
Zlatý kolovrat
Jednoho dne projíždí král krajem a požádá v chaloupce o vodu. Dá mu ji krásná mladá dívka, která králi učaruje. Chce si ji vzít, to se ale nelíbí její maceše, která by vedle krále viděla raději vlastní dceru, ale on si stojí za svým.
Macecha s dcerou Doru zabijí, a aby ji nikdo nemohl vrátit do původního stavu, vezmou její ruce, nohy a oči.
Král si vezme macešinu vlastní dceru, která je k nerozeznání od Dory.
Odjíždí do války.
Na hrad přichází chlapec se zlatým kolovratem, přeslicí a kuželem a postupně je vyměňuje za oči, nohy a ruce Dory. Jeho otec je spojí dohromady s tělem a dívku oživí.
Král se vrací z války a prosí ženu, aby mu na svém novém kolovratu upředla zlatou nit. Kolovrat zpívá o tom, jak s matkou krále podvedly. Král jde hledat Doru, vezme si ji za manželku.
Macecha a její dcera dopadnou stejně jako Dora.
Kolovrat už od té doby nikdo neviděl.
Polednice
Matka vaří oběd, dítě křičí, matka mu pohrozí, že na něj zavolá polednici, jestli nepřestane křičet, to pak také udělá.
Přichází polednice, chce si dítě vzít. Matka ho křečovitě tiskne k sobě. Zvoní poledne, přichází otec. Matku vzkřísí, ale dítě je udušené.
Svatební košile
Dívka se modlí v noci k Panně Marii, aby se jí vrátil milý z ciziny. Je už sama, celá rodina jí zemřela a milý jí slíbil, že se za tři roky vrátí a ona má do té doby ušít svatební košile.
V tom někdo zaťuká na okno - její milý. Vytáhne ji ven a odvádí ji pryč. Sebere jí modlitební knížky, růženec i křížek, co jí visí na krku. Potom ji dovede na hřbitov. Ona pochopí, že je její milý mrtvý a chce jí ublížit, zavře se v umrlí komoře. Milý žádá mrtvého, aby mu otevřel dveře, dívka se modlí a prosí mrtvého, aby si zase lehnul. Když mrtvý vstává potřetí, zakokrhá kohout.
Na každém hrobě leží kousek svatební košile.
Lilie
Zemře mladá krásná dívka a na své přání je pohřbena v lese. Po několika letech na jejím hrobě vyroste Lilie. Tu jednou jede okolo pán na lovu. Zahlédne nádhernou květinu, nechá ji vykopat a zasadit u svého domu. Lilie se promění v dívku, pán se s ní ožení a ona mu dá syna.
Jednou ale musí pán odjet. Zatímco je pryč jeho matka dítě i dívku zahubí.
Dceřina kletba
Dívka zabije své dítě a má být oběšena . Prokleje matku i milence.
Vodník
Dívka jde přes matčiny rady k jezeru prát. Lávka se pod ní prolomí. Stává se vodníkovou ženou a porodí mu syna.
Dlouho vodníka přemlouvá, aby jí dovolil navštívit matku, on nakonec svolí, ale dítě musí nechat doma, aby měl jistotu, že se do klekání vrátí.
Matka ale zakáže dceři odejít. Vodník přichází pro ženu celkem třikrát, ale matka jí vždycky zakáže odejít. Vodník přichází počtvrté a nechává na prahu jejich zavražděného syna.
Vrba
Muž se ptá své paní, jaká nemoc ji trápí, že ve dne je zdráva a v noci jak mrtvá, Chce ji vyléčit, Ale ona mu poví, že její nemoc je dána Sudičkou už od jejího narození a že se nedá dělat nic.
Pán to ale nenechá jen tak a jde k babě pro radu. Ta mu prozradí, že jeho žena je v noci jako mrtvá, protože její život je napůl ve stromu - vrbě. Pán strom pokácí a jeho žena zemře.
Vrba mu však poví, že z jejího dřeva má udělat pro jejich dítě kolíbku a proutky zasadit, aby z nich mohlo dítě mít píšťalky a tak si jednou s matkou povídat.
Kytice
Zemře matka a zůstanou po ní sirotci. Každý den chodí k jejímu hrobu. Matce se dítek zželí a vykvete na hrobě jako drobný kvítek. Děti ji poznají po dechu a nazvou ji mateří- douškou.
Druhá polovina básně je vlastenecká.
Záhořovo lože
Světem putuje poutník. Lidé ho zvou k sobě, protože na něm vidí jeho zármutek, ale on nechce. Putuje dál a dojde k obrovi Záhořovi. Ten ho chce zabít, ale když vyslechne poutníka, nechá ho žít pod podmínkou, že mu přinese zprávy z pekla, kam se poutník chystá kvůli tomu, že jeho otec upsal jeho duši Ďáblu kvůli penězům, když byl poutník ještě nenarozený. Po roce, kdy se poutník nevrací, si to začíná obr vyčítat. Ale v tom okamžiku se ozve poutníkův hlas se slíbenými zprávami. Poutník Záhořovi vypráví o tom, jak Ďábel nechtěl Satanovi dát úpis sepsaný s poutníkovým otcem, mučil ho kvůli tomu a až díky tomu, že ho Satan chtěl uvrhnout do Záhořova lože, což byl nejhorší trest přichystaný pro samotného Záhoře, Ďábel úpis poutníkovi vydal. Když to Záhoř slyšel, vyzpovídal se poutníkovi ze svých hříchů a prosil o odpuštění. Poutník zabodl obrův kyj do skály a řekl mu, že u tohoto kyje musí být a prosit o odpuštění tak dlouho, než se pro něj poutník vrátí. Jeho návrat nastane po devadesáti letech a přijde i se svým synem. Přišli na místo, kde poutník zanechal Záhoře. Ale tam je jen jabloň a pařez. Když se mladík snažil utrhnout jablko z jabloně, pařez se proměnil v obra, který mu zakázal jablko utrhnout. Jakmile poté spatřil poutníka, ze kterého byl biskup, nabídl mu zlaté plody z jabloně.. vždyť on sám jej zasadil. Biskup sdělí Záhořovi, že mu bylo odpuštěno a můžou společně odejít z tohoto světa. Záhoř se promění v hromádku popela a starý poutník také umírá. Nakonec se nad mladíkem vznáší dvě bílé holubice, které se vydávají vzhůru.
Věštkyně
Vlastenecká báseň.
Zmiňuje kněžnu Libuši a další osobnosti české historie.
Pojednává o historii i budoucnosti českého národa.

Chrakteristika
- vše ovlivněno osudem, kdo se bouří, je potrestán
- zabývá se nejzákladnějšími vztahy (muž -žena, dcera - matka)
- postavy - často ženy
- ve dvojicích (Věštkyně - Kytice, Poklad - Dceřina kletba, Polednice - Vodník, Svatební košile - Vrba) Záhořovo lože - reakce na máj
- jazyk: Použití tehdejší češtiny, dnes již archaická a knižní.
- lyricko-epické básně (většinou balady)
- hudebně (A. Dvořák) i filmově ztvárněny (F. A. Vrabec)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama